عمومی

کلاه شاپو چیست؟


کلاه شاپو، کلاه فدورا، کلاه کلاسیک، کلاه پهلوی، کلاه انگلیسی یا کلاه شهرزادی یک نوع کلاه لبه دار است که به طور معمول از جنس ماهوت ساخته می‌شود.

کلاه شاپو چیست؟

کلاه شاپو یک نوع کلاه انگلیسی و امریکایی نیز می‌باشد و در واقع این کلاه یک نوع کلاه کلاسیک می‌باشد که در جوامع مدرن امروزی نیز استفاده می‌شود.

جنس کلاه شاپو در فصل گرم و سرد متفاوت است و در فصل گرما غالبا نوع پشمی آن و در فصل سرما از نوع حصیر آن استفاده می‌شود. از کلاه شاپو در تابستان گاهی به عنوان یک کلاه آفتابگیر نیز استفاده می‌شود.

انواع کلاه شاپو

کلاه شاپو در انواع مختلفی تولید می‌شود. هم کلاه شاپوی زنانه و هم مردانه موجود می‌باشد که نوع کلاه شاپو مردانه را گاهی زنان نیز بر سر می‌گذارند.

کلاه شاپو چیست؟

کلاه شاپو دارای انواع رنگ بندی می‌باشد و به خصوص کلاه شاپو زنانه دارای تنوع رنگی بالایی می‌باشد. رنگ‌های مشکی، قرمز، سرمه‌ای، خاکستری یا طوسی، کرم یا بژ، صورتی، سفید و… از رنگ‌های متداول در انواع کلاه شاپو می‌باشد. زنان غالبا از رنگ‌های روشن و درخشان و مردان از رنگ‌های تیره و کدر استفاده می‌کنند.

چند مدل از کلاه‌های شهرزادی قابلیت تغییر اندازه و کوچک و بزرگ کردن سایز را نیز دارند.

کلاه پهلوی

کلاه شاپو در تاریخ گذشته ایران جایگاه ویژه‌ای داشته و در زمان پهلوی استفاده از این کلاه مرسوم بوده است. در سال ۱۳۰۶ شمسی طبق دستوری وزیران، مدیران و کارمندان دولتی را ملزم به استفاده از کلاه پهلوی نمودند و سپس دانش‌آموزان مجبور به استفاده از کلاه شاپو شدند. پس از تصویب قانونِ لباس متحدالشکل؛ مردم عادی نیز باید از کلاه شاپو پهلوی استفاده می‌کردند.

رضا خان علاقه زیادی به تجددگرایی و مشابه کردن پوشش ایرانیان به کشورهای اروپایی داشت. طبق قوانینی که رضا خان ایجاد کرد تا حدودی تغییر ظاهر و پوشش در ایران ایجاد شد و کلاه فدورا یکی از انواع این پوشش می‌باشد.

سبک کلاه شاپو

کلاه شاپو یک نوع استایل و سبک متفاوت در ظاهر شما ایجاد می‌کند. کلاه شاپو دارای لبه‌هایی با لبه‌های کوتاه و بلند است و بنابه فرم صورت هر شخص باید نوع مناسب آن را انتخاب نمود.

مردان غالبا کلاه شاپو یا کلاه فدورای کلاسیک را با کت و شلوار و گاهی همراه با جلیقه می‌پوشند. استفاده از کت و شلوار رسمی سبک رسمی و شیک در اشخاص ایجاد می‌کند و بهتر است از انواع غیر فانتزی شاپو برای این سبک لباس استفاده کرد.

کلاه شاپو را با شلوار جین نیز می‌توان استفاده نمود و کلاه و شلوار را ست کرد. اگر از شلوار جین و لباس‌های اسپرت استفاده می‌کنید بهتر است از انواع امروزی‌تر کلاه شاپویی استفاده کنید تا سبک غیررسمی مناسبی داشته باشید.

کلاه شاپو چیست؟

امروزه خانم‌ها کلاه شاپویی را در انواع مختلف و در سبک‌های متفاوت به کار می‌گیرند و سلیقه‌ هر شخصی در انتخاب کلاه و نوع پوشش متفاوت است.

زنان از این کلاه در زمان تفریح، سفر و به خصوص در کنار سواحل استفاده می‌کنند و از خود عکس‌های مختلفی گاهی برای شبکه‌های اجتماعی و یا یادگاری می‌گیرند. بانوان شیک پوش که بر طبق مد روز لباس می‌پوشند نیز فراوان از این کلاه استفاده می‌کنند.

به غیر از استفاده‌های شخصی از کلاه شاپو در آتلیه‌های عکاسی نیز استفاده می‌شود و از اشخاص در مکان‌های مختلف و یا در خود آتلیه عکاسی می‌کنند.

به دلیل اینکه کلاه شاپویی انواع جنس، مدل و رنگ متفاوت دارد با استفاده از این کلاه می‌توان تیپ کلاسیک، تیپ رسمی، تیپ فانتزی و تیپ روزانه ایجاد نمود.

از کلاه شاپویی می‌توان در مهمانی‌ها و مجالس مختلف استفاده نمود و کاراکتر کلاه را نیز به سبک پوشش اضافه کرد.

کلاه شهرزادی

به علت اینکه از کلاه شاپو در سریال خانگی شهرزاد استفاده شده بود و شخصیت شهرزاد از این کلاه استفاده می‌کرد در سال‌های اخیر کلاه شاپویی به نام کلاه شهرزادی نیز شناخته می‌شود.منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن