آثار دنیایی راستگوییآثار دنیایی صادق بودنآثار دنیایی صدقتحقیقستانجواب فعالیت های صفحه ۱۴۸ پیام های اسمانی هفتمفواید راستگوییفواید صادق بودنکمک آموزشیمتوسطه اولویژگی های مومنان راستگویکی از ویژگی های مومنان که آنان را راستگو می سازد چیست؟

چه چیزی موجب راستگویی مومنان میشود؟


یکی از ویژگی های مومنان که آنان را راستگو می سازد وفای به عهد است یعنی کسانی که امانت ها و پیمان های خویش را رعایت می کنند. راستگویی یکی از اساسی ترین پایه های روابط اجتماعی است، و لذا اسلام در میان موضوعات مربوط به آداب معاشرت اهمیت بسیاری به صدق و راستگویی داده به طوری که آن را در موارد متعددی از قرآن ذکر کرده است.

برای مجسم ساختن اهمیت آن از نظر اسلام همین قدر کافی است که در قرآن هر جا خواسته پیغمبری را مورد ستایش قرار دهد از میان تمام اوصافش این صفت را انتخاب نموده و وی را با صفت راستگویی معرفی می کند.

۱- پایه و اساس هرگونه پیشرفت معنوی و مادی در اجتماع اعتماد متقابل برخاسته از صدق و راستی است.

۲- صداقت و راستی به انسان آبرو و شخصیت می‌دهد در حالی که دروغ مایه رسوایی و بی‌آبرویی است.

۳- صدق و راستی و امانت به انسان شجاعت و شهامت می‌بخشد در حالی که انسان دروغگو و خائن همیشه در ترس به سر می‌برد چرا که شاید دروغ و خیانت او نمایان شود.

۴- راستگویی انسان را از بسیاری از گناهان نجات می‌دهد چرا که می‌داند اگر خلافی انجام دهد به گناه خود اعتراف می‌کند پس گرد گناه نمی‌رود .

۵- صدق و راستی بسیای از مشکلات را از بین می‌برد و راه رسیدن به مقصد را آسان می‌کند مثلاً حجم پرونده‌های حقوقی به حداقل می‌رسد.

روایت کردند که مردی بگذشت بر «لقمان حکیم».

او را دید مجلسی ساخته و مردمان بسیار برو گرد آمده.

او را گفت: «تو بنده ای؛ تو را چه رسانید بدین جایگاه؟»

گفتا: «تقدیر خدای عزوجل.»

گفتا: «حکمت چیست؟»

گفت: «سه چیز است: اول راستی در سخن، دوم گزاردن امانت، سوم دست بداشتن از چیزی که تو را به کار نیاید».برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن