انشا درباره ضرب المثل کاسه داغتر از آشانشا کاسه داغتر از آشتحقیق درباره ضرب المثل کاسه داغتر از آشتحقیق درمورد ضرب المثل کاسه داغتر از آشتحقیقستاندرباره کاسه داغتر از آشریشه ضرب المثل کاسه داغتر از آشریشه مثل کاسه داغتر از آشسرگرمیضرب المثل کاسه داغتر از آشکاسه داغتر از آشکاسه داغتر از آش یعنی چیمثل کاسه داغتر از آشمعنی ضرب المثل کاسه داغتر از آشمعنی کاسه داغتر از آشمعنی کاسه داغتر از آش چیستمفهوم ضرب المثل کاسه داغتر از آشمفهوم کاسه داغتر از آش

ضرب المثل کاسه داغتر از آش


در واقع آش داغ را می توانیم به فردی تشبیه کنیم که مثل یک امیر یا پادشاه هست که مشکلی پیش آمده و داغ کرده و عصبانی شده! کاسه را هم به غلام این پادشاه تشبیه می کنیم که بیشتر از خود پادشاه عصبانی شده و داغ کرده است!

اینجا به غلام میگویند: کاسه داغ تر از آش شده؛ یعنی در موضوعی که ربطی به او ندارد اینچنین خودش را درگیر کرده و حرص و جوش می زند!

ریشه این ضرب المثل برمیگردد به کسی که نقش خاصی در یک ماجرا ندارد اما خودش را مهمتر از افراد اصلی دخیل در ماجرا جلوه می دهد. همچنین میتوان گفت به کسی می گویند که در هر اتفاقی دخالت می کند در حالیکه به او هیچ ربطی ندارد.

کاسه که خود به خود داغ نمی شود بلکه این آش داغی است که به سبب ریخته شدن در کاسه باعث داغ شدن آن میشود تا جایی که خود کاسه از آش هم داغتر می شود. اینجا آش نقش اصلی را ایفا می کرد ولی کاسه که نقش کمرنگی داشت بیشتر خودنمایی کرد!برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن