انشا درباره چراغ از بهر تاریکی نگه دارانشا درمورد چراغ از بهر تاریکی نگه دارتحقیقستانتوصیف ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دارتوضیح چراغ از بهر تاریکی نگه دارچراغ از بهر تاریکی نگه دارچراغ از بهر تاریکی نگه دار یعنی چهچراغ از بهر تاریکی نگه دار یعنی چیسرگرمیشعر و ادبیاتضرب المثلضرب المثل ایرانیضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دارمعنای چراغ از بهر تاریکی نگه دارمعنی چراغ از بهر تاریکی نگه دارمعنی ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دارمفهوم چراغ از بهر تاریکی نگه دارمفهوم ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دارمقاله درمورد چراغ از بهر تاریکی نگه دار

ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دار


ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دار

در این مقاله به مفهوم اصلی ضرب المثل چراغ از بهر تاریکی نگه دار میپردازیم . همچنین چند بیتی از سعدی در وصف این ضرب المثل آورده ایم.

یعنی زمانی که در آسایش و راحتی به سر میبری، طوری زندگی کن که اگر روزی مشکلاتی سر راهت قرار گرفت، ناچار و درمانده نشوی. به موقعیت خوبت غره (مغرور) نشو؛ چراکه غم و شادی پایدار نیستند. این مصراع از شعر سعدی قرابت معنایی دارد با ضرب المثل ” پل های پشت سر را خراب نکن ” . همانطور که در مواعظ سعدی می خوانیم:

چو به بودی طبیب از خود میازار    که بیماری توان بودن دگر بار

چو باران رفت بارانی میفکن        چو میوه سیر خوردی شاخ مشکن

منه بر روشنایی دل به یک بار       چراغ از بهر تاریکی نگه‌دار

اگر حالت خوب بود، طبیبت را آزار نده چراکه ممکن است دوباره بیمار شوی و محتاج.

وقتی باران تمام شد کلاه بارانی ات را دور مینداز.

(بارانی: نام کلاهی است که در روزهای باران بر سر گذارند)

مفهوم بیت آخر: به روشنایی و اوضاع خوبی که داری دل نبند ( چراکه همیشه اوضاع جهان متغیر است؛ روزی شادی و روزی غمناک). در این میان به فکر روزهای تاریکی و هجوم مشکلات هم باش. چراکه اگر همین الان مغرور شوی و پل های پشت سرت را بشکنی، در هنگام نیازمندی و دردمندی ات کسی به دادت نمی رسد. پس اعتدال را در رفتارت رعایت کن.

گردآوری توسط: تحقیقستانبرچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن