تحقیقستانروزی دست خداستروزی رو خدا میرسونهریشه ضرب المثل روزی دست خداستسرگرمیضرب المثل روزی دست خداستضرب المثل روزی دست خداست یعنی چهکمک آموزشیمثل روزی دست خداستمطلب درمورد ضرب المثل روزی دست خداستمعنا و مفهوم ضرب المثل روزی دست خداستمعنا و مفهوم مثل روزی دست خداستمعنای ضرب المثل روزی دست خداستمعنای مثل روی را خدا میرسونهمعنی ضرب المثل روزی دست خداست

ضرب المثل روزی دست خداست


روزی تنها پول و ثروت نیست بلکه روزی می تواند یک دوست خوب، استاد دلسوز، همنشین باتقوا، علم مفید، بهره مندی از معنویات و … باشد. گاهی ممکن است فردی از لحاظ مالی در مضیقه باشد اما پر روزی باشد. چطور؟ مثلا خانواده پاک و درستکار داشته باشد، فرزند صالح، دوست خوب و … داشته باشد.

کسانی که کار و کاسبی شان کساد شده است ضرب المثل روزی دست خداست را به کار می برند تا به خودشان یادآوری کنند که خدا روزی رسان است و قطعا او را کمک خواهد کرد. یعنی اینکه خداوند بر اساس صفت رازق بودنش به تمام مخلوقاتش روزی می دهد  (به انسان و سایر موجودات؛ هم کافر و هم مومن هردو از خدا روزی شان را می گیرند با این تفاوت که روزی مومن بابرکت تر از کافر است).

و در پایان، توجه شما را جلب می کنیم به سخنی گرانبها از حضرت علی علیه السلام؛ آن جا که در خطبه ی ۱۸۵ نهج البلاغه خلقت مورچه را توصیف کرده و درباره ی رسیدن روزی او از جانب خدا صحبت می کند:

« به این مورچه نگاه کنید. با آن جثه کوچک و اندام ظریفش که به واسطه ی کوچکی، به سختی دیده می شود و درک همه پیچیدگی های وجود او در اندیشه نمی گنجد، چگونه روی زمین [ناهموار و پر سنگلاخ] راه می رود و به روزی اش دست می یابد. دانه ها را [از راه های دور و نزدیک] به لانه اش منتقل و در مکانی معین نگه داری می کند.

در فصل گرما برای سرما و به هنگام توانایی برای روز ناتوانی، ذخیره می کند. روزی اش [از سوی خدا] تضمین شده و خوراک موافق طبعش در اختیار او قرار گرفته است. خداوند منان هرگز از او غافل نمی شود و پروردگار مدبر محرومش نمی سازد، هر چند در دل سنگ سخت و خشک و میان صخره ای بدون رطوبت باشد.»برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن