درست کردن سبزهدرست کردن سبزه عیدزمان کاشت سبزهسبزهسبزه عیدکاشت سبزهمطالب ویژهنـوروز

آموزش درست کردن سبزه عید + زمان کاشت انواع سبزه |


برای کاشت سبزه عید می توانید از هر نوع حبوبات و غلات و سبزیجاتی استفاده کنید مانند ماش،عدس، نخود، لوبیا، جو، گندم،خاکشیر، گاودونه و … حتی از هسته ی پرتقال و میوه های دیگر می توانید استفاده کنید. اگر از هسته ی میوه ها استفاده کردید می توانید آن را بعد از سیزده بدر داخل گلدان یا باغچه بکارید و لازم نیست آن را داخل طبیعت رها کنید.

آموزش درست کردن سبزه عید + زمان کاشت انواع سبزه |

بسته به اینکه می خواهید برای هفت سین خود چه چیزی را سبز کنید زمان ریختن آن مشخص می شود.

زمان کاشت سبزه ها:

سبزه جو و سبزه گندم را ۱۰ روز مانده به عید بکارید.

سبزه ماش چند روزه سبز میشود؟ سبزه ماش و عدس را ۱۵ روز مانده به عید بکارید.

سبزه شاهی یا خاکشیر ۵ روز قبل از عید بکارید.

تخمه آفتابگردان یا تخمه کدو ۵-۷ روز قبل از عید بکارید.

آموزش درست کردن سبزه عید:

میزانی که خیس می کنید ۲ برابر می شود.

برای سبز کردن سبزه عید با گندم، جو، ماش و… هر کدام را که خواستید یکی دو شب خیس کنید. چند بار آبش را عوض کنید تا ترش نشوند و بو نگیرند بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد آن ها را داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری کنید و در آن را بگذارید تا جای آن تاریک باشد و آن را در جای گرمی قرار بدهید مثلا اطراف بخاری تا جوانه ها بلندتر شوند. مرتب دستمال را با اسپری نم دار کنید اگر آب آن زیاد شد سپس آب اضافی آن را خارج کنید.

بعد کف ظرف مورد نظر برای کاشت سبزه را ماسه تمیز و شسته بریزید و جوانه ها را روی آن بریزید، و روی آن پارچه نمدار قرار بدهید و داخل آفتاب قرار بدهید و روی آن سبدی قرار بدهید و روزی ۱-۲ بار روی پارچه و سبزه آب اسپری کنید.

مواظب باشید که خیلی آب نریزید فقط در حدی که مرطوب باشد زمانی که جوانه ها بلندتر شدند و سبز شدند دستمال را از روی آن بردارید و باز هم درون آفتاب قرار بدهید و سبدی روی آن قرار بدهید تا زودتر بلند شوند، هنوز هم روزی ۱-۲ بار به آن آب بدهید آنقدر آب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم اب کنار ظرف جمع شود. اگر احیانا آب آن زیاد شد آن را کج کرده و آب اضافی آن را خارج کنید. زیرا آب زیادی باعث کپک زدن ریشه های آن و خراب شدن سبزه تان می شود.

بعد از اینکه سبزه ها کمی بلند شدند سبد را از روی آن بردارید. اگر می خواهید سبزتان پر و کوتاه و برگ های آن پهن تر شود در روزهایی که باد نمی آید آن را در بیرون از خانه زیر آفتاب قرار بدهید و شب ها به داخل خانه بیاورید که آن را سرما نزند. آب دهی آن هم به روال قبل می باشد.

نکاتی برای کاشت سبزه:

کاشت تمام دانه های غلات و حبوبات به همین صورت می باشد.

اگر تا به حال سبزه نکاشتید پیشنهاد می کنم از ماش استفاده نکنید زیرا خیلی حساس است و سریع خراب می شود.

برای کاشت سبزه می توانید آن را درون هر ظرفی بکارید حتی داخل سبد که در این صورت باید کف سبد پلاستیک بکشید و بعد کمی شن یا خاک بریزید.

برای سبزه گندم عید می توانید از تنگ ماهی استفاده کنید. برای کاشت تخمه ها می توانید داخل خاک ژله ای استفاده کنید.

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

 کلیک کنید: مشاهده مطالب جدید و داغ امروز 

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن